Lærerutdanningskonferansen 2026 ble arrangert 30. april.
UHR
Lærerutdanningskonferansen 2026: Demokrati og kunnskapsberedskap gikk av stabelen 30. april 2026, og samlet 250 lærerutdannere, deltagere fra praksisfeltet og aktører involvert i lærerutdanning, skole og barnehage.
UHR
Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap) åpnet konferansen. I innlegget sitt løftet hun frem barnehage og skole som bærebjelker i demokratiet, og betydningen av forskningsbasert lærerutdanning. Konferansen inkluderte innlegg om fellesskolens fremtid, ny forskning om barn og unges demokratikompetanse, kommentarer fra yrkesfaglærerutdanning og barnehagelærerutdanning, samt en påminnelse om lærerutdanningens 200års jubileum i 2026.
Siste del av dagen ble 24 eksempler på hvordan lærerutdanningene arbeider med demokratikompetanse i fag og kunnskapsområder i skole og barnehage presentert.
UHR-Lærerutdanning har arrangert Lærerutdanningskonferansen hvert år siden 2014, og konferansen er en viktig nasjonal møteplass og arena for felles kvalitetsutvikling i lærerutdanning.
Tusen takk til alle bidragsytere og deltakere som gjorde konferansen til en viktig møteplass!